RCLN1000S 1GHz Low Phase Noise Reference Oscillator -139 dBc/Hz @ 10kHz
Units Sold: 10
RCLN1000S Generator is based on a low phase noise Surface Acoustic Wave (SAW) Oscillator
It has additional frequency stabilization achieved using a Phase-Locked Loop (PLL)
And with Temperature-Compensated Crystal Oscillator (TCXO) as a reference
Ensuring high frequency stability over a wide temperature range
RCLN1000S 1GHz Low Phase Noise Reference Oscillator
Listing includes:
- Low Noise Reference Oscillator RF Unit [RCLN1000S]
- Power Supply [DC 7.5V/2A] [US, EU, UK] [AC plug] (optional, choose in selector)
If you have ANY questions, PLEASE ASK us.
General information:
spectral purity, and frequency stability.
Additional frequency stabilization is achieved using a Phase-Locked Loop (PLL)
with a Temperature-Compensated Crystal Oscillator (TCXO) as a reference,
this device stands out as an excellent choice among competing products.
In RF modules based on the AD9910 and AD9912, using an external low-phase-noise 1 GHz clock generator provides a significant advantage over the internal PLL frequency multipliers integrated within the DDS chips.
These internal PLLs are low-cost compromise solutions — for example, the built-in PLL in both AD9910 and AD9912 typically exhibits a phase noise of around – 115 dBc/Hz at 10 kHz offset – and they introduce a considerable amount of spurious spectral components (spurs), degrading signal purity and preventing the DDS from reaching its full performance potential.
as well as minimal harmonic content and absence of spurious signals in the spectrum.
All of these directly affect the output quality of the DDS:
That is why we offer our customers a product line that is conditionally divided into two categories:
Base – Low Phase Noise, with typical performance in the range of approximately –136 to –139 dBc/Hz @ 10kHz offset
Premium – Ultra Low Phase Noise, with performance in the range of –140 to –150 dBc/Hz @ 10kHz offset
Description:
The basis of this oscillator is a custom 1000MHz VCSO (Voltage Controlled Surface Acoustic Wave Oscillator) with low phase noise of -139 dBc @ 10kHz offset.
An output low-pass filter (LPF) is employed to suppress unwanted harmonics and subharmonics.
To minimize mutual interference between internal modules, five separate power lines are used,
each regulated by a low-noise low-dropout (LDO) voltage regulator with minimal phase noise.
The block diagram of this generator is as follows:
RCLN1000S Block Diagram
Specifications:
- 1 GHz Fixed Frequency
- Low Phase Noise: -139 dBc/Hz @10 kHz
- Spurious suppression: < -50 dBc
- Output Power: +15 dBm
- Supply Voltage: 7.5 VDC
- Supply Current: 200 mA
- Operating Temperature: 0°C to +70°C
- Frequency Stability (0-70°С): ±2 ppm (±2 kHz)
- Stability per degree: 0.06 ppm/°C (57 Hz/°C)
- Case Material: Aluminum
- Dimensions: 50х50х22 mm
- Weight: 150 g
- Power Connector: 5.5×2.1 mm (+ in center)
- RF Connector: SMA
This comes with condition that at least 10 pieces of them will be ordered then
Aplications:
- Frequency Synthesizers (DDS)
- Local Oscillator
- Receivers
- Wireless Communications
- SATCOM
- Optical Communications
Actual Phase Noise Performance:
This graph demonstrates the outstanding phase noise performance of the RCLN1000S generator.
Starting from a 10 kHz offset, the noise level confidently drops below -139 dBc/Hz, reaching -169 dBc/Hz at a 1 MHz offset.
Spectrograms:
Phase Noise comparison Diagram for DDS9912 RF Unit output with RCLN Oscillators
Aplications:
Telecommunications:
Low phase noise generators are very important for modern telecommunication systems.
Radio Astronomy:
This allows for improved accuracy of measurements and the quality of the obtained data.
Radar:
RCLN1000S Low Phase Noise Reference Oscillator by GRA & AFCH
Shipping and Return information
All Items are shipped from Ukraine
Via International registered Airmail
Shipments are made within 1 business day
After the payments are received and verified
It takes about 4-7 days via UPS Express delivery
It takes about 10-18 days via Standard shipping
It takes about 35-45 days via Economy shipping
We combine multiple Items to save on shipping
UPS Express Shipping time (recommended):
| Europe: | 3-5 days |
| Germany: | 3-5 days |
| USA, Canada: | 4-7 days |
| Asia, South America: | 5-7 days |
| Australia, New Zealand: | 5-7 days |
| Africa, Central America: | 5-7 days |
Standard Shipping time:
| Europe: | 10-12 days |
| Germany: | 10-12 days |
| USA, Canada: | 10-15 days |
| Asia, South America: | 10-18 days |
| Australia, New Zealand: | 12-18 days |
| Africa, Central America: | 12-18 days |
Economy Shipping time:
| Europe: | 25-30 days |
| Germany: | 25-30 days |
| USA, Canada: | 30-35 days |
| Asia, South America: | 35-45 days |
| Australia, New Zealand: | 45-55 days |
| Africa, Central America: | 45-55 days |
Return Policy
All Returns are accepted
- For Return you should contact Us within 14 Days after receiving the Item
- Refunds are made as Money back or Replacements (buyer’s choice)
- Return Shipments are paid by the buyer
- No restocking fees are charged
Customs Policy
We as a seller do not receive from the buyer any charges any sales taxes and handling fees.
You may also like…
DDS AD9910 v2 Shield for Arduino RF Signal Generator AM/FM/SWEEP [600 MHz, @1.5 GHz Core Clock, Low Spurs, Low Harmonic]